Májusi eső aranyat ér – tartja a mondás, és ennek a pozitívumait érezhették is a mezőgazdasággal foglalkozók, hisz ebből a szempontból igazán nagylelkű volt velünk a természet az elmúlt időszakban.
Az esőnek és utána a napsütésnek, a melegnek azonban árnyoldalai is vannak - ez pedig nem más, mint a szúnyog- és kullancsinvázió.
Ezek az apró élőlények allergiát, és számos veszélyes betegséget is terjeszthetnek (pl.: kullancs csípés esetében Lyme-kór, illetőleg agyhártyagyulladás veszélye is fenyeget), ezért ajánlatos a tőlük való megfelelő védekezés.
A védekezésnek a legalapvetőbb és legegyszerűbb módja a szabadban való megfelelő, (zárt!) ruházat viselése. Mivel ezt a nyári 30 fokban meglehetősen megterhelő teljesíteni, sokkal kényelmesebb és praktikusabb a paraziták elleni harcot a különféle kereskedelemben kapható készítményekkel (krém, spray, a szúnyogcsípés kiküszöbölése érdekében különféle elektronikus eszközök) felvenni.
Alapszabály - ha erdőben, vagy akár otthon a kertben, bokros, sűrű növényzettel borított területen dolgozunk, hogy alaposan átvizsgáljuk magunkat, hisz amennyiben kullancs csípett meg bennünket, az a legfontosabb, hogy minél előbb eltávolítsuk azt a bőrfelületről.
Szakemberek azt javasolják, hogy a kullancsot határozott mozdulattal kell kihúzni, ügyelve arra, hogy ne préseljük, csavargassuk a kórokozót, mert ezzel csaj belepumpáljuk a fertőzést okozó anyagokat a szervezetünkbe.
Ezt követően tisztíthatjuk, illetve fertőtleníthetjük a csípés helyét.
A csípést követően tapasztalt szokatlan tüneteket (pl.: láz, erős fejfájás, hányás, szédülés, bőrpír, céltáblára emlékeztető pirosodás – nemcsak a csípés, hanem a test bármely területén) sem szabad elbagatellizálni, mindenképpen szükséges orvoshoz fordulni.
Előfordulhat, hogy nem észleljük magunkon a kullancsot, és az pár nap múlva magától le is válik bőrfelületről, de a tipikusnak mondható, céltáblás bőrpír megjelenik. Ezekben az esetekben is fontos, hogy orvoshoz forduljunk, mivel a Lyme-folt jelenléte esetén még a csípést követő egy év elteltével is hatásos lehet az antibiotikumos kezelés (Természetesen erősen javallt, hogy ne várjunk ennyi ideig).
Kellő odafigyeléssel tehát elejét vehetjük a bajnak, ezért fontos, hogy ez ne korlátozzon bennünket a szabadban eltöltött időben.