A köznevelési törvény szerint a 2016-ban érettségiző diákoknak már kötelező lesz 50 óra közösségi szolgálatot igazolniuk. A jogszabály azt javasolja, hogy a diákok 9. és 11. osztály között teljesítsék ezt a kötelességüket. Bár valamennyire lehet ezt tömbösíteni, a cél a folyamatosság, vagyis az, hogy heti 1-2 óra elfoglaltságot jelentsen a tanulóknak.
Az idén érettségizett Eszter és nővére április óta tagjai egy önkéntességi programnak. Bár mindketten főleg az állatvédelem iránt érdeklődnek, szívesen dolgoznának akár idősek otthonában vagy egy kórházi gyerekosztályon is. “Jó ötlet a közösségi szolgálat bevezetése” – mondja Eszter, mert szerinte a fiatalok túl immunissá váltak a problémákra, és “facebookozás helyett végre csinálnának valami hasznosat”. Az önkéntesség lényege szerinte az, hogy segíthet olyanokon, akik kiszolgáltatott helyzetben vannak. Emiatt választotta az állatvédelmet, mivel az állatok nem tudnak önmaguknak segíteni.
Huszonkilenc első évfolyamos diákkal vágtak bele a megvalósításba, céljuk az otthonokban élő idős emberek segítése volt. A diákok feladatai közé főleg a felolvasás, a beszélgetés, a bevásárlás és egyéb ügyintézés tartozott, és az eredeti elképzelés szerint egy gyerek egy pártfogolttal foglalkozott volna. Később azonban a szobatársak is hozzájuk csapódtak, és van olyan diákunk, aki még a nyári szünetben is visszajár az idősekhez. A gyerekek azt mondták, hogy nagyon szerették ezt csinálni. Hasznosnak érezték magukat, és ráébredtek, hogy kis dolgok mekkora segítséget jelentenek másoknak. Egyikük úgy fogalmazott, hogy többet kapott, mint amennyit ő adott.
A köznevelési törvény szerint a 2016-tól érettségiző diákoknak, kötelező 50 óra közösségi szolgálatot igazolniuk az érettségi feltételeként. A jogszabály azt javasolja, hogy a diákok 9. és 11. osztály között teljesítsék ezt a kötelességüket. Bár valamennyire lehet ezt tömbösíteni, a cél a folyamatosság, vagyis az, hogy heti 1-2 óra elfoglaltságot jelentsen a tanulóknak.
Egyesületünk korlátozott számban fogadja azokat a középiskolás diákokat, akik a látássérülteket megismerve és segítve kívánják ezt a kötelezettségüket teljesíteni.
A feladatokat a jelentkezők személyiségéhez, készségeihez, és az Egyesület programjaihoz igazítjuk, az első elbeszélgetésnek megfelelően.
Vedd fel a kapcsolatot Egyesületünk vezetőjével, és mondd el szándékodat a közösségi munkádról. Tisztázzátok, hogy az adott időben tud-e fogadni téged a szervezet. Ha igen, akkor iskoládban is jelentsd be, hogy fogadó szervezetet találtál. A két intézmény ezután megköti a megfelelő együttműködési megállapodást, és az iskola útmutatása szerint elkezdheted a munkát.